Dekorasyonda Salon Mobilya Tercihi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:04

Salonuma Uygun Mobilya Nasıl Olmalı?

 

Yaşam alanlarımız içinde belki de en fazla zamanımızın geçtiği salonlarımızın dekorasyonu ayrı bir öneme sahiptir. Hem ailece eğlendiğimiz, TV seyrettiğimiz, yemek yediğimiz, bazen iş veya hobilerimizle ilgili çalışmalar yaptığımız ve misafirlerimizi ağırladığımız salonumuzun dekorasyonu bu saydıklarımızın hepsine hitap edebiliyor olması en ideal olanıdır. Ancak mekanlarınızın büyüklüğüne bağlı olarak bazı fedakarlıklar etmek zorunda da olabiliriz.

Öncelikle mobilyalarımızla uyum sağlayacak dekorasyon duvar rengini seçmekle işe başlayabiliriz. Salonumuzun güneş alma durumunu da boya seçiminde göz önünde bulundurmamız faydamıza olacaktır.


dekorasyonda salon mobilya tercihi 67 300x225 Dekorasyonda Salon Mobilya Tercihi

Salonların Dekorasyonda Olmazsa Olmazları Nelerdir

Salonların olmazsa olmazı oturma gruplarıdır. Beğendiğiniz tarzdaki koltukları salonunuzun büyüklüğüne uygun ölçülerde seçerseniz hem başarılı bir dekorasyon yapmış olursunuz hem de maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Büyük bir salonda küçük bir koltuk takımı kaybolacağı gibi küçük bir salonda da büyük koltuklarınız alan kaybetmenize yol açacak ve sizi kısıtlayacaktır. Ayrıca oturma gruplarınızı illaki bir takım halinde değil ayrı renk ve tasarımlarda da dekorasyon  düşünebilirsiniz. Bir de çok büyük bir engel yoksa cam tarafını oturma alanı, salon kapısına yakın kısmı yemek alanı olarak değerlendirin.

Sdekorasyonda salon mobilya tercihi 70 300x177 Dekorasyonda Salon Mobilya Tercihi

Salon Dekorasyon Eşya Tercihi 

Yine hacimlere göre eşya seçme mantığıyla TV ünitenizi ve TV’nizini seçmelisin. Küçük salonlara uygun seyretme mesafesinden daha büyük TV’ler almak en çok yapılan hatalardandır.

Yemek odası seçimlerinizde büyük salonlar için 8-10 kişilik masalar düşünülebileceği gibi küçük salonlarda 6 kişilik bir masayı bir standart olarak görmeyin. Her gün yemek yiyen sayınız kaçsa o kadar kişilik ama misafirleriniz geldiğinde de büyütebilen bir masayı küçük salonlar için tercih edebilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilecek nokta masa en büyük halindeyken de rahat hareket imkanı sağlayabilmelidir. Mesela 2 kişilik bir aileyseniz ve yeterli alanınız yoksa 4 ve 6 kişiliğe büyüyebilen bir masa kullanırsanız misafirleriniz olmadığı zamanlarda çok geniş bir hareket alanı katabilirsiniz salonunuza.dekorasyonda salon mobilya tercihi 62 300x168 Dekorasyonda Salon Mobilya Tercihi

 

Yine hobi veya iş amaçlı çalışmalarınız için büyüklüğe bağlı olarak ayrı köşeler yaratabileceğiniz gibi kısıtlı alanlarda masanızı, sehpanızı ya da uygun boyda asacağınız bir rafı da bu işlerinizde kullanabilirsiniz.


dekorasyonda salon mobilya tercihi 58 300x186 Dekorasyonda Salon Mobilya Tercihi

Salonunuzun aydınlatmasını genel bir aydınlatma ve kullanılan alanların ekstra aydınlatmaları olarak düşünmelisiniz. Bir ya da bir kaç yerden aydınlatacağınız salonunuza ayrıca okuma aydınlatması, yemek masası üstü aydınlatması, TV arkası aydınlatması, dekoratif objelerinizi yansıtacak aydınlatma elemanları eklemelisiniz. Anılarınızı ve beğenilerinizi yansıtan aksesuarlarınızla yaşayan ve güzel bir salon elde etmek hiç de zor değil.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir