Dış Süsleme Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:55

DEKORASYONDA DIŞ SÜSLEMENİN ÖNEMİ

Dekorasyon ev dizaynında oda ve evin içerisinde olduğu kadar dışarısı içinde önem arz eden bir olgudur. Özellikle Rönesans dönemi sonrası Barok, Rokoko ve bunun gibi bir takım mimari akımların ortaya çıkışı ve göz estetiğine gerektiğinden daha fazla değer verilmesi sonucunda dış süsleme gerektiğinden çok daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Kazanılan bu önemin arka planında yatan unsurları şöyle sıralayabiliriz.

1-) BUGÜN PEK ÇOK ŞEHRİN GELİŞMİŞLİĞİ DIŞ DEKORASYON DOĞRU ORANTILI

Şehircilik planlama uzmanlarının da belirttiği gibi bir şehrin gelişmişliğinin en önemli göstergesi kentlerin yalnızca yüksek binalardan oluşması değil aynı zamanda bir ahenk ve nizam içerisinde bir kent yapısına da sahip olmasıdır. Osmanlı döneminde yolu Paris’e düşen Ziya Paşayı etkileyen bu kent nizamıdır. Aynı şekilde bugün Viyana gibi, New York gibi pek çok şehrin turizm cenneti olmasının arka planında da yine bu olgu bulunmaktadır.

dissusleme 2 Dış Süsleme Nedir?

2-) DIŞ SÜSLEMENİN OLUŞTURDUĞU ESTETİK GÜZELLİĞİN TURİST ÇEKMESİ VE BU DURUMUN EKONOMİYE OLAN KATKISI

Turist her zaman için parayı ve gelişmiş ekonomiyi yanında getirir. Bu da devletlerin kalkınması açısından ehemmiyet arz eder. Turizm doğru argümanlar ile birlikte kullanıldığında 2008 ekonomik krizi ve ardından gelen kriz durumlarında ülkeler adına gerçek bir kurtuluş planına dönüşecektir. Bu bağlamda dış süsleme doğal olarak şehri güzel göstereceğinden turizmi tetikleme faktörü yüksek olan bir argüman olarak düşünülebilir.

dissusleme 1 Dış Süsleme Nedir?

3-) DIŞ SÜSLEMENİN RESTORASYON AÇISINDAN TARİHLE ETKİLEŞİMİ

Gerçek anlamda tarih cenneti olan bir coğrafyada yaşıyoruz. Eskilerimizin de belirttiği gibi bazı şeyler bakarsan bağ bakmazsan dağ oluyor işte tarihte böyle bir olgu bu söz tarihi eserlerimiz  için gerçek yani Türkiye de bakımsız olan pek çok bakımsız konak ve yapı bulunuyor. Doğal olarak dış süsleme kavramı bu tarihi yapıların restorasyonu ile bütünleştirildiğinde gerçek anlamda tarihiyle daha çok bütünleşen ve yerli ve milli kimliğine daha çok değer veren kuşaklar yetiştirilebilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir