Filli Boya Renk Kartelası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:34

Filli Boya Türleri İle Kaliteli Boya Yapımı

BOYA NEDİR?

Herhangi bir nesneye renk vermek veya herhangi bir nesnenin yüzeyini korumak için yapılan kaplama işlemlerine boya denilmektedir. Boya, uygulanmış olduğu nesnenin ya da yüzeyin dış etkilerden korunmasını sağlamaktadır. Bu anlamda kullanılan filli boya renkleri, kalitesi ve renk çeşidi ile ortamın daha ferah görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca uygulanan alanın daha temiz, daha yeni ve daha iyi görünmesini sağlamaktadır.

Mimari alanın ve dekorasyonun en önemli parçalarından biri olan boya, ilk insanların mağara duvarlarına yapmış oldukları çizimler ile ortaya çıkmıştır. Avrupa ve Afrika’da yer almış olan mağaralarda yer alan M.Ö 30.000 ile 10.000 yılları arasında yapılan resimlerde kemik tozu, hayvansal yağlar ve is boya yerine kullanılmaktaydı. Teknolojinin zamanla gelişmesi ile bunların yerine artık boya çözücü, boya bağlayıcı, pigment ve katkı maddeleri ile filli boya renkleri oluşturulmaktadır. Boyalar çok farklı renklerden oluşmaktadır. Seçimi ise hem kişinin isteğine ve zevkine hem de uygulanacak alanın görünüşüne göre değişmektedir.

MEKÂNA UYGUN BOYA SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

İnsanların yaşamak için seçmiş olduğu alanlarda yer alan aksesuar ve mobilyalar kadar ortamın rengi de çok önemlidir. Bu nedenle mekâna uygun boya seçimi çok önemlidir. Her odaya uygulanan boya seçimi farklı olmaktadır. Aşağıda bununla ilgili bilgiler anlatılmıştır.

Oturma Odasına Uygun Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

İnsanların evlerinde en fazla zaman geçirdikleri alan oturma odasıdır. Bu nedenle ev sahiplerinin bu alandan almak istedikleri etki, filli boya renkleri seçiminde önemlidir. Bu anlamda oturma odasının hareketlenmesi ve canlandırılması istenir ise buna en uygun parlak boyalar tercih edilmelidir. Ancak ortamın daha lüks görünmesi istenir ve zarafet yansıtılmak istenir ise ipeksi boyalar tercih edilmelidir. Bunların tam tersi olarak oturma odasının rahatlatıcı bir ortam olunması istenir ise mat renkli boyalar tercih edilmelidir.

Mutfak İçin Uygun Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarının en fazla vakit geçirdiği ortam mutfaktır. Sürekli olarak mutfakta yemek ve buna benzer işler yapıldığı için mutfak kirlenebilmektedir. Bu nedenle kir tutmayan ve kolay temizlenebilen, ayrıca buhardan etkilenmeyen filli boya renkleri tercih edilmelidir. Bu sayede kirlense bile temizlenmesi kolay olmaktadır.

Banyo İçin Uygun Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Sürekli sıcak su ortamına maruz kalan banyo, yüksek nem oranının etkisi ile mantar ya da küf oluşumu ile zarar verebilmektedir. Bu nedenle neme ve rutubete dayanıklı olan boyaların tercih edilmesi gerekir.

Yatak Odası İçin Uygun Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Gece boyu zaman geçirilen bir ortam olan yatak odasında uyku kalitesinin daha fazla artırılması için mat ya da yarı mat renkli boyalar tercih edilmelidir.

BOYA TÜRLERİ NELERDİR?

Evde değişiklik yapılmaya başlanacağında ilk yer evin duvarları olmaktadır. Duvar için seçilecek olan boyanın sağlığı etkileyeceği unutulmamalıdır. Buna göre en uygun boyanın seçimi çok önemlidir. Bu anlamda filli boya kartelası zengin seçenekleri ile yardımcı olmaktadır. Aşağıda sağlığa en uygun fiili boya türleri anlatılmıştır.

Su Bazlı Boya Türü

Dış etkilere karşı olan büyük direnci ile tercih edilen boya türlerinden biridir. Akrilik olan su bazlı boya, özellikle kokuya karşı büyük hassasiyeti olan kişiler için en uygun tercihtir. Uygulanan alanda çok hızlı kuruması ile hem boyayı yapan kişiye hem de mekân sahibine zamandan kazanç sağlamaktadır. Su bazlı boyanın bir diğer özelliği ise nemli bir bez ile kolay bir şekilde silinebilmesidir.

Plastik Boya Türü

İç cephe kısımları için en fazla uygulanan boya türüdür. Hem uygulanmasının kolay olması hem de maliyetinin diğer boya türlerine göre daha uygun olması plastik boya kullanımını artırmaktadır.

İpeksi Mat Boya Türü

Duvardaki geçmeyen lekeleri kapatma gücü çok yüksek olan ipeksi mat boya, çabuk kuruması ve dayanıklı olması ile de tercih sebebidir. Gün ışığını daha iyi yansıtması ile ortamın hem daha büyük hem de daha aydınlık olmasını sağlayan ipeksi mat boya, ortama asil ve zarif bir hava katmaktadır. Ayrıca sağlıklı olan bu boya türü kolay temizlenebilme özelliğine de sahiptir.

Yağlı Boya Türü

Örtme gücü çok yüksek olan yağlı boya, yapışma oranının da iyi olması ile yüzeyleri koruyarak ayrı bir parlaklık vermektedir. Bu sayede duvarların daha pürüzsüz ve daha temiz olmasını sağlamaktadır.

Dış Cephe Boya Türü

Zorlu hava şartlarına karşı dayanıklı olan dış cephe boyaları, evin dış yüzeylerini koruyan örtücü bir tabaka oluşturmaktadır.

FİLLİ BOYA RENK TÜRLERİ NELERDİR?

Zengin renk seçeneğine sahip olan filli boya kartelası ile her mekana uygun sağlıklı ve dayanıklı boya seçimi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Buna göre aşağıda filli boya kartela renkleri anlatılmıştır.

Renkmatik İç Cephe Kartelası Renkleri

-Turuncu
-Kırmızı
-Mavi
-Sarı
-Yeşil
-Kahve
-Mor
-Gri
-Pastel

Bu renklerin renkmatik denilen sistemde karıştırılması ile istenen her türlü renk kolay bir şekilde elde edilmektedir. Bu anlamda filli boya da yer alan kartela çeşitleri şunlardır:

-Su bazlı iç cephe kartelası
-Su bazlı dış cephe kartelası
-Alpina Style renk kartelası
-Parlak sentetik boya kartelası
-Sanayi grubu kartelası
-Mobilya grubu kartelası
-İxir renk kartelası
-Renk etkisi kartelası

BOYAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Evini ya da bulunduğu ortamı yenilemek isteyenlerin ilk yaptığı iş duvarları boyamaktır. Tercih edilen rengin duvarlara uygulanması için değişik yöntemler vardır. Boya işleminden önce, işlemin yapılacağı alan boya için hazırlanmalıdır. Bu nedenle duvar yüzeyi temizlenmelidir. Duvarda kabarık duran yerler sıyrılmalıdır. Daha sonra boyama yöntemleri seçilir. En uygun boyama yöntemleri şunlardır:

Püskürtme Yöntemi İle Boyama

Boya yapmak için seçilen en pratik yöntemlerden biri püskürtme yöntemidir.  Bu yöntem için özel olarak dizayn edilen püskürtme tabancaları kullanılmalıdır. Duvarda iz kalma riskini azaltan bu yöntem, işlemin daha pürüzsüz bir şekilde yapılmasını sağlar.

Fırça ve Rulo Yöntemi İle Boyama

Boyama işlemi yapılacak olan duvarın geniş tarafında rulo kullanılmalıdır. Böylece işlem daha hızlı ve daha kolay yapılmaktadır. Kenar ile köşe kısımlarında ise fırça kullanılmalıdır. Kaliteli ürünler ile yapılan boya işleminde herhangi bir iz kalmamaktadır.

BOYA YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Boya yapma işlemi için en uygun zaman yaz mevsimidir. Hem duvarların rengini değiştirmek hem de temiz bir görünüm elde etmek için yaz mevsimi en iyi fırsattır. Badana ya da boya yapılacak alandaki eşyalar kirlenmeye karşı başka odaya alınmalıdır. Ancak çok büyük ve taşınması zor eşyalar var ise üzeri büyük bezler ile örtülmelidir. Boyaya başlamadan önce duvarlar zımpara yardımı ile temizlenir. Eğer duvarlar nemlendi ise bu nemin kuruması beklenir. Yapılan işlemler sonrasında kabarık yerler hala duruyor ise astar yardımı ile kapamaya çalışılır.

Boya işlemine ilk önce tavan kısmından başlanır. Uzun saplı olan rulo şeklindeki fırça yardımı ile tavan kolay bir şekilde boyanır. Duvarların tavan ile birleşmiş olduğu kısımlar ve köşeler, küçük bir fırça yardımı ile boyanır. Bu işlemlerden sonra küçük bir fırça ile duvar kısımları boyanmaya başlanır. Boyama tabancası bu anlamda çok yardımcı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir