Marshall Renk Kartelası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:35

Ev Dekorasyonunda Renklerin Uyumu

Kendini kanıtlamış olan Marshall markasının boya renkleri, evlerde kullanılan birbirinden canlı renkleriyle adeta insanın içini ısıtıyor. Her evin dekorasyonuna uyacak olan tonların bulunduğu Marshall renk kartelası içinden seçim yapılması ve karar verilmesi hiç de kolay olmuyor. Birbirinden güzel renkler, katalogdan bakıldığında bile sıcaklığı hissedilen renkler olarak kesinlikle karar verilmesini zorlaştırıyor. İşte bu nedenle renklerin birbiriyle nasıl dans ettiği hakkında biraz daha detaylı bilgi vermek herkes için yol gösterici olabilir.

Renklerle ilgili yolculuğa herkes hazırsa, o zaman yazıya devam etmek son derece güzel bir maceranın başlangıcı olacak gibi gözüküyor. Öncelikle iç dekorasyon için tercih edilen renklerin öneminin unutulmaması gerekiyor. Çünkü renklerle ilgili yapılan birçok araştırmayla da, insan psikolojisi üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Bu noktada hem renklerle ilgili bu püf noktasına dikkat edilmesi, hem de kişisel zevke göre tasarlanacak ev dekorasyonuna uygun olacak Marshall boya renkleri arasından  bir renk tercihi yapılması gerekiyor. Peki, dekorasyon yapılırken hangi renkler ne anlam taşımaktadır? Bu konuyla ilgili biraz daha detaya inmekte fayda var.

Ev dekorasyonunda sarı ve turuncu renklerin sıcaklığı

Sarı renk çoğunlukla mutfakta kullanılan bir renk olarak bilinir. Ancak istenildiği takdirde sarı tonları, evin dekorasyonunda tüm alanlarda da kullanılabilir. Bu renk, ışık rengi olarak adlandırılır. Yani kullanıldığı ortama neşe, hareketlilik ve sevinç uyandıran bir hava katar. Fakat sarı tonları da farklı duyguları çağrıştırabilmektedir. Örneğin; yeşile çalan sarı tonlarında hüzün duygusu hissedilebilir. Bu nedenle de bu tonlar kullanılırken daha dikkatli olunması gereklidir.

Turuncu renk ise; son derece sıcak bir renktir. Heyecan, mutluluk ve canlılık katan  enerjik bir renktir. Aynı zamanda gösterişi de temsil eden renk grubundadır. Bu yüzden salonlarda ya da mutfaklarda rahatça kullanılabilir. Bazı dekorasyonlarda yoğunluk oluşturacağı düşünüldüğünden dolayı, tek bir duvara da uygulanabilir. Böylece turuncunun oluşturduğu canlılık enerjisi, algılanmaya devam edilir.

Yeşil ve yeşilin tonlarının ev dekorasyonundaki dinlendirici etkisi

Yeşil renk doğanın rengidir. Yani huzur ve güven demektir. Dekorasyonda yeşil rengi seçenler genellikle doğa dostu, dışa dönük kişiliğe sahip, üretken ve hareketlidirler. Yeşil renk huzur veren bir renk olduğundan dolayı da çoğunlukla çalışma odalarında tercih edilir. Bu sayede çalışmanın yaşattığı stres ve gerginlik duygusu, yeşilin dinginlik hissettiren rengiyle dengelenir. Elbette kullanım alanı sadece çalışma odasıyla sınırlı değildir. Dinlendirici etkisinden faydalanılmak ve huzur veren bir atmosfer oluşturulmak istenen her alanda kullanılabilir. Hangi yeşil tonunun kullanılmasının doğru olacağının kararı ise, Marshall renk kartelası üzerinden incelenerek verilebilir.

Kırmızı ve pembenin ev dekorasyonuna kattığı parlaklık

Kırmızı, renkler arasında en fazla parlaklık veren renklerin başında gelir. İnsan psikolojisi üzerinde de oldukça güçlü etkilere sahiptir. Bu nedenle kırmızı renk, ev dekorasyonunda kullanılırken yoğunluk oranına dikkat edilmelidir. Eğer kırmızı yoğun olarak kullanılırsa parlaklık yerine huzursuzluk verebilir. Bu da olumsuz bir etki oluşturmasına neden olabilir. Dekorasyonda kırmızı renk, oldukça iddialı bir seçimdir. Ancak son derece kontrollü kullanılması gerekir.

Pembe renk temizliğin ve saflığın habercisidir. Neşe ve sevimliliği de hissettirir. Tüm bu temsil ettiği duygulardan dolayı da genellikle kız çocuklarının rengi olarak düşünülür. Pembe renk aynı zamanda romantizm ve aşkın da rengidir. Sakinlik hissi verir. Kız çocuklarının yatak odaları için uygun olduğu gibi ebeveynlerin yatak odaları için de kullanılabilecek olan bir renktir. Ancak bu bir kural değildir. Kişisel zevke göre, evin her bölümünde de uygulanabilecek bir renk özelliğindedir.

Mavi rengin verdiği huzur

Mavi renk sonsuzluk, özgürlük ve huzurun renkle ifadesidir. Psikolojik olarak insanı rahatlatır. Bu yüzden bu rengi tercih eden kişiler yapı olarak sakin, barışçıl, insancıl bir karaktere sahiptir. Biraz da içe dönük olabilirler. Tüm bu hissettirdiği duygulardan dolayı mavi renk, çalışma odaları ve yatak odaları için kullanılabilen renklerden bir tanesidir.

Aslında bazı renklerin birbirleriyle kombinasyonu, ev dekorasyonunda inanılmaz sonuçlar elde edilmesini sağlayabilmektedir. Fakat yine de bu seçimlerde son derece dikkatli davranmakta fayda vardır. Uygulama yapılmadan önce mutlaka renkler farklı bir uygulama alanında bir araya getirilip kullanılarak kontrol edilmelidir. Bu kontroller sonrasında uygulama yapılması çok daha memnun edici sonuçların görülmesini sağlayacaktır. İşte bu noktada Marshall boya renkleri için kullanılan kataloglar, kartelalar en iyi çözüm ortağı olacaktır. Renklerin ev dekorasyonunda nasıl etki bırakacağı hakkında bazı bilgiler paylaşıldı. Peki, hangi renk hangi renkle kombin edilebilir? Bir de bu noktaya değinmek iyi olacaktır.

Renklerin birbirleriyle uyumu

Ev dekorasyonunda kimi zaman zıt renkler kullanılır. Fakat genel itibariyle birbiriyle uyum içerisinde olan renklerden oluşan kombinasyonlar tercih edilir. Birbiriyle en uyumlu olduğu kabul gören renkler:

– Kahverengi ve bej
– Lacivert ve turkuaz
– Siyah ve gri

Ancak birbiriyle yakın tonlarda olan renklerden oluşan bir kombinasyon için seçilebilecek renkler olarak kabul edilenler ve yapılan yorumlar ise :

– Ana renk yeşil olarak seçildiyse, diğer renklerde mavi, mavi ve yeşil, sarı ve yeşil ya da sarı renk.
– Mavi ve mor, kırmızı ve turuncu renkleri armonik bir yapıdadır. Bu renkler bir arada dengeli şekilde kullanıldığında sakin bir ortam oluşturur.
– Yeşil ve kırmızı, mavi ve turuncu, mor ve sarı renkler birbirine zıt renkler olarak kabul edilir. Fakat bu renklerinde bir arada dengeli şekilde kullanılması, gözü yormayan bir kombinasyon oluşturur şeklindedir.

Renklerin birbiriyle olan uyumu inkar edilemez. Ancak bu uyum doğru seçimlerle yakalanabilir. Böylelikle de ev dekorasyonunda yapılan her değişiklik küçük bile olsa, beklenenden daha büyük etkiler bırakabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir