Polisan Renk Kartelası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:35

Polisan Boya Ve Özellikleri

POLİSAN BOYA

1920 yıllarında faaliyetlerine tekstil alanında başlayan Bitlis Ailesi, zamanla gelişerek 1964 yılında ilk emülsiyon reçineleri üreticisi olmuştur. Bu sayede kimya sektörüne giriş yapmış olan firma, 1985 yılında ise Polisan Boya markası ile polisan boya renkleri üretmeye başlamıştır. Kaliteli boya hizmetleri ile de kısa zamanda kendini tüm Türkiye’ye kanıtlamıştır. Firmanın faaliyet kolları şunlardır:

-Boya
-Vernik
-Reçine
-Yalıtım malzemesi
-Sair yüzey kaplama
-Tutkal

Yıllık olarak 890 bin ton üretim kapasitesine sahip olan Türkiye boya endüstrisi, 2 Milyar kazanç sağlanan bir sektördür. Bu sektörde en büyük pay % 60 oran ile dekoratif boya segmentine aittir. Bu segmentte lider bir marka olan polisan boya renkleri, kalitesi ile üretim kapasitesini her yıl artırmaktadır. Bu anlamda ilk kurulduğu yıllarda 10 bin ton olan üretim kapasitesini 18 kat artışmış ve 18 bin ton üretim kapasitesine ulaşmıştır.

Dünya standartlarına uygun olarak üretim yapan Polisan Boya, Dilovası Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Önemli yollara olan yakınlığı ile lojistik olarak da çok değerlidir. Hedefleri 250 bin ton üretim kapasitesine ulaşmak olan Polisan Boya tesisi, bu hedefini gerçekleştirmek için teknolojik gelişmelerden yararlanarak kaliteli hizmet üretimine devam etmektedir.

POLİSAN BOYA ÖZELLİKLERİ

En geniş ürün yelpazesine sahip olan Polisan Boya’nın faaliyet alanları içerisinde inşaat grupları, yalıtım sistemleri ve yardımcı ürünler vardır. Bu alanlara bağlı olarak üretilen ürünler şunlardır:

-İç – dış cephe için dekoratif boyalar
-Tiner
-Tutkal
-Su
-Isı
-Fırça
-Rulo

Bundan başka firmanın gelişmekte olan faaliyet alanları arasında deniz, mobilya ve sanayi grubu vardır. Ambalaj ya da renk çeşitleri dışında 250’den fazla markalı ürün çeşidine sahip olan Polisan Boya, polisan renk kartelası hizmeti ile de müşterilerinin işlerini kolaylaştırmaktadır. Bir anlamda boya kataloğu olan polisan renk kartelası ile boya çeşitlerini aynı anda gören müşteriler, boya seçiminde daha kolay karar verebilmektedir.

Tescilletmiş olduğu Ev Kozmetiği konsepti ile sektörde ilk adımı atan Polisan Boya, yaratıcı uygulamaları ve çözümleri sayesinde global bir marka olma yolunda sağlam adımlar ile ilerlemektedir. Satış kanalında hizmet verilen dükkânlarda bayanlar için özel olarak kendin al konsepti ayarlanmaktadır. Yalıtım hizmeti alanında ise Exelans Enerji ürünleri sayesinde yapılmış olan ısı yalıtım sistemini kaskolamıştır.

POLİSAN BOYA RENKLERİ NELERDİR?

Polisan renk kartelası içerisinde yer alan renkler 3 farklı grup altında toplanmaktadır. Bunlar birincil renkler, ikincil renkler ve üçüncül renkler olarak değişmektedir.

Birincil Renkler

Diğer renkler kullanılarak elde edilemeyen birincil renkler şunlardır:

-Mavi
-Sarı
-Kırmızı
-İkincil Renkler

Eşit miktarlarda kullanılan iki ana rengin karıştırılması ile elde edilen renklerdir. Buna bağlı olarak sarı ile kırmızının karıştırılması ile turuncu ikincil rengi, kırmızı ile mavinin birleştirilmesi ile mor ikincil rengi, sarı ile mavinin birleştirilmesi ile de yeşil ikincil rengi elde edilmektedir.

Üçüncül Renkler

Birincil renkler ile ikincil renklerin değişik oranlarda birleştirilmesi ile elde edilen renklerdir. Bu anlamda bazı alanlar için önerilen renkler vardır. Çizim odası için pastel renkler kullanılmaktadır. Mutfak ve yemek odası için gri renkler önerilmektedir. Yatak odaları için yeşil ve mavi renkler önerilir. Tamamlayıcı renkleri ile uyum sağlayan bu renklerden mavi renginin tamamlayıcı rengi sarı, beyaz ve yeşildir.

Örneğin yatak odası için seçilen renk mavi olur ise kapı, duvar ve çerçeveler yeliş, beyaz ve sarı tercih edilmelidir. Renklerin tüm insanların ruhsal durumları üzerinde büyük etkileri vardır. Bu anlamda beyaz renk yeterlilik duygusunu uyandırırken kırmızı renk uyarıcıdır. Sarı renk ortamı aydınlatır ve ferahlatırken açık renkler ise ortamın daha geniş olmasını sağlar.

BOYA TÜRLERİ

Su Bazlı Boyalar

Su bazlı boyalar 3 gruba ayrılmaktadır. Plastik yani mat boyalar, yarı mat boyalar, parlak boyalar. Halk arasında plastik boya denilen mat boyalar, kaygan bir yapıda değildir. Tam silinebilme özelliklerine de sahip değildir. Polisan markanın su bazlı boyaları ile kaliteli üretimleri ile bu gibi sorunları ortadan kaldırmıştır. Tavanlar için de özel olarak üretilmiş olan polisan su bazlı mat boyalar kullanılmalıdır.

Halk arasında saten boya denilen yarı mat boyalar, yüzey hatlarını gizleme özellikleri ile tercih edilmektedir. Dekoratif amaçlı kullanılan saten boyalar, kaygan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle tam olarak silinebilme özelliği vardır. Suyun boya tarafından emilmesine izin vermeyen saten boya, lekeler silinirken boyaya ulaşmasını engeller.

Pencere, kapı ve metal olan yüzeylerde parlak boyayı tercih edenler adına su bazlı parlak boya çeşitleri üretilmiştir. Ahşap yüzeyler de düşünülerek en uygun boyalar üretilmektedir. Polisanın en çok tercih edilen boyaları arasında yer alan parlak boyalar, kalitesi ile müşterileri memnun etmektedir.

Solvent Bazlı Boyalar

Tiner yardımı ile inceltilen boyalara solvent bazlı boyalar denilmektedir. Uygulanması ve kuruması esnasında koku veren solvent bazlı boyalar ile işlem yapılan alanlar birkaç gün havalandırılmalıdır. Ayrıca bu boyanın uygulanması maske ile yapılmalıdır. Bu boya türü ahşap pencere, kapı ve metaller için kullanılmaktadır.

BOYA İŞLEMLERİ VE SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Boya yapılacak olan alan iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Duvarlar iyice temizlenmeli varsa kabarmış yerler düzeltilmelidir. Boyadan önce alanın hazırlanması kadar boya sonrası temizlikte çok önemlidir. Ancak boya öncesi hazırlık güzel bir şekilde yapılmış ise boya sonrasında ekstra bir işleme gerek kalmamaktadır.

Polisan boya ürünleri kullanılarak boya yapılan alanlarda koku hissi duyulmamaktadır. Bu nedenle de evin havalandırılmasına gerek yoktur. Boyadan sonra eşyaların üzerleri rahat bir şekilde açılabilir. Boya işleminin yapıldığı ürünler ise tiner yardımı ile temizlenmelidir. Polisan boya ürünleri ile yapılan boyalar, kalitesi ile uzun süre kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir