Turkuaz Rengi Dekorasyon Örnekleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:51

Tarihte Ve Mitolojide

Huzur veren ton olan turkuaz rengi, Türk mavisi olarak da bilinmektedir. Fransızcadaki “Turquoise” sözcüğünden gelen bu isim, uzun yıllardır Türk milleti ile özdeşleştirilmiş ve mitolojiden tarihe birçok yerde bu rengin önemine değinilmiştir.

Turkuaz Renginin Kökeni

Eski Türklerde Gök Tanrı İnancı hakimdi. Bu inanca göre gökyüzünde var olan tek bir tanrı düşüncesi yaygındı. Tanrının gökyüzü ile bütünleşmesinden dolayı, mavi renk önem kazanmıştı. Mavi, kutsal olanın rengi olarak kabul görüyordu. Bu sebeple eski Türk Mitolojisinde Türk boylarının totemi olarak kabul edilen kurdun, mavi renkle tasvir edilmesi ve gökten mavi bir ışık hüzmesinin içinde gelerek, destan kahramanlarına yardım etmesi söz konusuydu.turkuaz dekorasyon 28 300x200 Turkuaz Rengi Dekorasyon Örnekleri

Ayrıca eski Türk toplumu doğayla iç içe yaşayan bir toplum olduğundan doğa kavramları çok önem kazanmıştı. Buna göre yaşamın devamlılığını sağlayan su da kutsal ögeler arasındaydı. Suyun renginin de mavi olması, bu rengin anlam kazanmasında etkili olmuştu. Turkuaz renginin önemli kabul edilmesi, bu nedenlere dayanmaktadır. Mavinin en canlı tonlarından biri olan turkuaz, eski Türklerde birçok kavramı temsil ediyordu. Buna göre turkuaz rengi :

-Doğu yönünün rengi
-Sonsuzluk
-Gök tanrı ve kut anlayışı
-Güvende kalmak ve huzur
-Ruhanilik gibi kavramları karşılayan bir renk olarak kabul ediliyordu. Bu anlamların yüklendiği  turkuaz rengi İslamiyet sonrası Türklerde de sahip çıkılan bir renk olarak kabul gördü.

Osmanlılarda Turkuaz Renk

Turkuaz rengi, eski Türklerde  Gök Tanrıyı temsil ediyordu. Bu anlayışa göre gökyüzü bir kubbe, insanlığın kutsal çatısı olarak kabul edilir ve tanrının bu kubbenin en üzerinden insanları izlediğine inanılırdı. İslamiyet sonrasında bu inanç biraz şekil değiştirse de, varlığını devan ettirmişti. Osmanlılarda turkuaz rengi camilerde de kullanılmış, hatta cami kubbelerinde eski inançların bir yansıması olarak mavi renk tonlarına ve özellikle turkuaza  yer verilmişti.turkuaz dekorasyon 16 236x300 Turkuaz Rengi Dekorasyon Örnekleri

Turkuaz renk Osmanlı zamanında yapılan minyatürlerde ve ebru sanatında oldukça fazla kullanılan bir renkti. Nazarı giderdiğine inanılan turkuaz taşları, padişahların kaftanlarında kullanılan değerli taşlar arasında yer alıyordu. Ayrıca sultanların giyiminde de turkuazın ayrı bir yeri vardı. Turkuaz kimi zamanlarda şehzadeleri de simgeliyordu.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir